מזונות ילדים

על פי הדין הנוהג בישראל, אדם חייב במזונות עבור ילדיו על פי דינו האישי הנהוג בעדתו. כלומר, יהודים נוהגים על פי ההלכה היהודית, מוסלמים על פי הדין השרעי וכן הלאה וכן הלאה.

כל גבר אשר הינו אב לילדים מחויב במזונותיהם, ללא קשר למערכת היחסים שלו עם אימם. אין משמעות לשאלה האם הילדים נולדו כתוצאה מנישואין, כתוצאה ממערכת יחסים של מגורים ללא נישואין או כתוצאה מקשר כלשהו אחר של האב עם האם. כאשר גבר הינו אב לילדים, בצורה אוטומטית הוא מחויב בתשלום עבור מזונותיהם. גובה התשלום שונה ממקרה למקרה. כאשר מדובר בהורים נשואים, בזמן תהליך הגירושין וניסוח הסכם גירושין, יכולים בני הזוג להגיע להסכמה על גובה המזונות אותו ישלם האב לילדיו.

גובה המזונות ייקבע על פי צרכיהם הבסיסיים של הילדים כגון:הוצאות בריאות, הוצאות חינוך, ביגוד , הנעלה, מזון ומדור (כולל כמובן שכר דירה, משכנתא, חשמל, מים וכד' הוצאות מדור).

חשוב לדעת כי בקביעת צרכיהם הבסיסיים של הילדים אין משמעות לגובה השתכרותו של האב ואין התחשבות בכך. המזונות נקבעים אך ורק בהתאם לצרכי הילדים.

המזונות אינם כוללים מותרות כגון: חוגים, טיולים, בילויים, שיעורים פרטיים, טלפון סלולארי וכד'. הוצאות אלו יכולים להיכלל בהתאם להשתכרותו של האב כמו גם ברצונו של האב להשתתף בהוצאות אלו.

ההסכם בין בני הזוג או החלטת בית המשפט, יכללו את המועד הקבוע בכל חודש בו יהא על האב לשלם את מזונות ילדיו. האב יכול לבצע את התשלום במזומן, בצ'ק, בהוראת קבע ובהעברה בנקאית. דרך אחרת לתשלום היא על ידי ביטוח לאומי אשר מעביר לאם את סכום המזונות אשר נקבע והאב רשאי לשלם לביטוח לאומי על פי אגרה שיקבל בדואר.

עד גיל 15, משלם האב את התשלום אשר נקבע. בין גילאי 15-18 האב יכול לדרוש להוריד את הסכום ואז מתחלקים ההורים בתשלום המזונות בהתאם להכנסותיהם. בין גילאי 18-21 יורד גובה תשלום המזונות לשליש מהסכום שנקבע.

הגדלת מזונות

לאחר 6 חודשים מיום הסכם הגירושין אשר כלל תשלום מזונות, יכולה האם לבקש הגדלה של תשלום המזונות במידה וחל שינוי משמעותי בנסיבות. שינוי בנסיבות משמעותו ירידה במשכורתה של האם, עלייה במשכורתו של האב וכד'. יש להדגיש כי התבגרותם של הילדים אינה מצדיקה הגדלת מזונות. נושא זה אמור להילקח בחשבון שעה שמגיעים להחלטה בנוגע לגובה המזונות.

משרד עורכי הדין אלון אלדר מייצג ומופיע בכל אזור הצפון ותל אביב רבתי.

לפגישת ייעוץ התקשרו אלינו עכשיו!

נייד: 0522-41-41-04 | משרד: 048666662

צור קשר

כתובת:

רחוב ביאליק 3 (קומה 9), חיפה

חייגו:

משרד: 04-8666662

מייל: aloneldar81@gmail.com