הסכם יחסי ממון

הסכם ממון הינו הסכם אשר נועד להסדיר את מערכת היחסים הרכושיים והכספיים בין הצדדים למקרה של פרידה. קיומו של הסכם ממון יכול למנוע התנהלות משפטית ארוכה הקשורה לענייני רכוש בזמן הליכי הגירושין. חשוב להדגיש כי ניתן לחתום על הסכם ממון גם לאחר הנישואין ואין חובה לערוך הסכם כזה דווקא לפני הנישואין.

הסכם ממון הכרחי בעיקר כאשר הצדדים אינם מביאים למערכת היחסים רכוש בצורה שווה או כאשר אחד מהצדדים הינו איש עסקים אשר עלול למצוא עצמו משלם לצד השני כסף רב בכדי למנוע ממנו דריסת רגל בעסקיו. הסכם ממון אשר נערך לפני הנישואין יש לאשר בפני נוטריון.

הסכם אשר נערך לאחר נישואי הצדדים, יש להביאו לאישור בית המשפט לענייני משפחה באזור מגוריהם. בזמן האישור מוודא בית המשפט כי הצדדים ערכו את ההסכם מרצון, הבינו את משמעויותיו וחתמו עליו מרצונם החופשי. כל שינוי שהצדדים רוצים לעשות בהסכם דרוש אישור של בית המשפט.

לעומת חוק יחסי ממון הקובע כי יש לחכות למתן גט או למות אחד מבני הזוג בכדי לחלק את הרכוש הנצבר על ידי אחד מבני הזוג, בהסכם ממון ניתן לקבוע כי חלוקת הרכוש תתבצע מיד עם פרידת הצדדים ללא קשר למתן הגט. ניתן לבטל גט רק במידה והמבקש לבטלו מוכיח כי נפל פגם בכריתת ההסכם. פגם כגון טעות, עושק, הטעיה או כפיה.

הסכם ממון – חשיבותו ומה כוללים בו?

הסכם ממון נחתם בדרך כלל בין בני זוג לפני נישואיהם אך לא פעם גם בין זוגות נשואים, ותפקידו הוא להסדיר את נושא חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה. באופן טבעי עולה רתיעה לערב במערכת יחסים המושתת על אמון, חיבה ואהבה הסכם משפטי, ובוודאי כזה המדבר על פרידה שכלל אינה נראית באופק. ואולם, כפי שנראה להלן דווקא הסכם הממון עשוי לאפשר יותר ביטחון ורגיעה בקשר.

מדוע בכלל צריך הסכם ממון?

לעיתים קרובות בני זוג המצויים בקשר מגיעים מרקעים כלכליים שונים, כאשר האחד מגיע ממשפחה יותר אמידה ובעלת אמצעים ונכסים, ואילו השני ממשפחה פחות אמידה. במצבים אלו, כאשר שוקלים למסד את הקשר וכן בשלבים שונים של חיי הנישואין, עולה החשש לגבי הסיטואציה הכלכלית שתתקיים במקרה של פרידה. מצד אחד, יש את בן הזוג המגיע ממשפחה אמידה הדואג כי בעת פרידה תבוצע חלוקה שוויונית של נכסים בהתאם לחוק, בעוד הוא הביא אל הקשר הזוגי את מרבית האמצעים ועל כן ניתן לומר שניזוק מבחינה כלכלית ויסבול מחוסר הגינות וצדק. מהצד השני, יש את בן הזוג המגיע עם פחות או ללא נכסים, שגם אצלו יכולים להופיע חששות לקראת הפרידה – האם יישאר ללא אמצעים פיננסיים מספקים? החשש הוא למשל שתרומתו בבחינת גידול הילדים, ניהול משק הבית, התמיכה הרגשית וכדומה, לא תיחשב כבעלת ערך לעומת תרומתו של הצד השני בבחינת הבאת הכסף בדרכים שונות.

הסכם ממון נועד לפתור מראש את המצבים הללו ולהגדיר בצורה מפורשת ומפורטת, כפי שנראה להלן, כיצד יחולק הממון לסוגיו השונים במקרה של פרידה. כלומר, ההסכם מקנה את הידיעה, הביטחון והרגיעה לגבי העתיד הכלכלי, כאשר בן הזוג האמיד אינו חושש מאי צדק משווע ואובדן נכסיו, ואילו בן הזוג הפחות אמיד יודע היכן יעמוד ומה יישאר בכיסו בעת פרידה. יש לזכור כי בלא הסכם יחסי ממון החששות וחוסר הוודאות עלולים בהחלט ללוות את מערכת היחסים, לחלחל ולהציק מתחת לפני השטח, ואילו ההסכם שם להם סוף.

הקלה משמעותית במקרה של פרידה

אכן, בשלב הנוכחי של הקשר איש מבני הזוג אינו מעלה על דעתו להיפרד מהאחר. ואולם, החיים דינאמיים ומשתנים תדיר וחשוב לזכור שבמקרי פרידה וגירושין מתחילים הליכים משפטיים, שיכולים להיות מורכבים מבחינות רבות. אחת הסוגיות המרכזיות והכואבות בהליכי גירושין, בין אם מול בית המשפט, בגישור ובהסכם, הוא נושא חלוקת הרכוש. ואולם, הסכם יחסי ממון הגובר על החוק מבטיח כי לכל הפחות בנושא זה הדברים כבר ברורים מראש. על כן, הוא חוסך מאבקים מרים, דיונים ארוכים והוצאות בלתי מבוטלות, מקל על הפרידה ומאפשר לפתוח ביתר מהירות את הדף החדש בחיים. למעשה, באמצעות הסכם ממון מגדירים בני הזוג את דרך חלוקת הרכוש המתאימה להם, מבלי שזו תיכפה עליהם בחוקים והליכים של מערכת משפטית חיצונית.

מה כוללים בהסכם ממון?

ראשית, יש להדגיש כי את הסכם הממון חשוב לערוך באמצעות עורך דין המתמחה בנושא. אמנם, ניתן למצוא הסכמי ממון סטנדרטיים, למלא אותם ולהביא לאישורו של בית המשפט, אולם הסכמים אלו חסרים ובעייתיים מבחינות שונות. עורך דין המלווה אתכם יודע לערוך הסכם ממון המטפל בנקודות החשובות באמת, יודע לפרט אותן בצורה בלתי משתמעת לשתי פנים, יודע לצפות מראש בעיות ומכשולים, יודע לכוון אל פתרונות מוסכמים בדרך נכונה שאינה פוגמת ביחסים, וכמובן גם יודע לערוך הסכם הנוגע אל הנכסים הרלוונטיים עבורכם. כל זאת לא ניתן למצוא בהסכם ממון שפשוט מורידים מהאינטרנט. עם כל הכוונות הטובות, בוודאי לא תרצו לבסס נושא כה מהותי על היעדר ידע משפטי, העלול לעורר בעיות ואי נעימויות בהמשך.

ובאשר להסכם הממון עצמו, סעיף מרכזי ראשון יעסוק ברכוש האישי שכל אחד מביא אל הקשר מהעבר, בין אם מדובר בדירה המצויה בבעלותו, כספים בבנק, עסק קיים וכדומה. סעיף נוסף יעסוק ברכוש הנצבר לאורך תקופת הקשר המשותף, בין אם מדובר בהשקעה שוויונית או בלתי שוויונית, כיצד תבוצע ההתנהלות מול רכוש זה ובעיקר בעת מכירתו, והאם החלוקה תהיה שוויונית או בהתאם למידת ההשקעה. עוד סעיף מרכזי יעסוק בירושות ומתנות שיתקבלו במהלך הקשר הזוגי, וכמו כן לעיתים יש לטפל בחובות שעימם מגיעים בני הזוג אל הקשר.

מעבר לכך, הסכם יחסי ממון עשוי להתרחב אל סעיפים נוספים בהתאם לרצונות ולצרכים שלכם, אולם אין בכך חובה. כך למשל, ניתן להסכים על הערכאה המשפטית שאליה תפנו במקרה של פרידה, דהיינו בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, האם מתייחסים אל הכתובה כלשונה או שהיא סמל בלבד, מה עושים עם זכויות סוציאליות שנצברו לאורך השנים במקומות העבודה של בני הזוג, מה קורה אם אחד מבני הזוג מפר את ההסכם, וכן הלאה.

לבסוף, יש לציין כי הסכם ממון חובה לאשר על מנת שיהיה לו תוקף משפטי. במידה שהזוג עדיין אינו נשוי הרי שיוכל לפנות אל בית המשפט לענייני משפחה, בית הדין הרבני, וכן אל עורך דין המשמש כנוטריון ואל רשם הנישואין. ואולם, במידה שמדובר בזוג נשוי הרי שהאישור יכול להינתן אך ורק על ידי בית המשפט לענייני משפחה ובית דין רבני.

משרד עורכי הדין אלון אלדר מייצג ומופיע בכל אזור הצפון ותל אביב רבתי.

לפגישת ייעוץ התקשרו אלינו עכשיו!

נייד: 0522-41-41-04 | משרד: 048666662

צור קשר

כתובת:

רחוב ביאליק 3 (קומה 9), חיפה

חייגו:

משרד: 04-8666662

מייל: eldar@aloneldar.co.il